0212 288 08 18 Bilgi ve İletişim Hattı

GIDA İNTOLERANS NEDİR ? 

Gıda intoleransı, aldığımız besinlere karşı vücudumuzun verdiği ters tepkidir. Çok sağlıklı olduğunu düşündüğümüz gıdalara bile vücudumuz ters tepki gösterebilir, olumsuz etkiler yaratıp ciddi hastalıklara yol açabilir! Gıda intoleransı, tükettiğimiz ve zararının farkında olmadığımız gıdaların vücudumuzda oluşturduğu ciddi bir sağlık problemidir. 

İntoleransa neden olan gıdalar ve bu gıdaların etkileri kişiden kişiye değişir, genellikle bunlar sık tükettiğimiz favori gıdalarımızdır. Bu gıdalar, ikincil alerjik olmayan gıda aşırı duyarlılığına (gıda intoleransı) yada alerjik gıda duyarlılığına (gıda elerjisi) sebep olabilir.

Bunun nedeni vucüdumuzun aldığımız besini sindirecek donanıma sahip olmamasıdır. Örneğin, bir insanın laktoza karşı gıda intoleransı var  ve bu insan süt içiyor ise sütteki laktoz şekerini sindirecek laktaz enzimi olmadığından laktoz vücuda zarar vermeye başlayacaktır. Daha sonrasında bu bilindik kalıcı hastalıklara sebep olacaktır. Gıda intoleransı, 50 nin üzerinde sağlık probleminin nedeni, tetikleyicisi ya da ilerleme etkenidir.


Gıda intoleransının sebep olduğu en yaygın sağlık problemleri;

 > Mide bağırsak: karın ağrısı, mide krampları, iştah kaybı,gaz, kabızlık, ishal, kilo problemleri, Chrohn hastalığı, ülseratif kolit...

 > Dermatoloji: dermatit, akne, isilik, egzama, akne roze, kaşıntı, ürtiker, sedef hastalığı ve diğer cilt hastalıkları

 > Solunum: astım, rinit, sonulunum güçlüğü, sinüzit, kulak enfeksiyonları, hırıltılı solunum...

 > Kas - İskelet: artit, şişmiş eklemler, fibromiyaliji, ağrı, sancı, ödem, römatoid artrit (RA)...

 

Yapılan araştırmalar sonucunda görülmüştür ki gıda intolerans testine tabi tutulan ve test sonuçlarına göre zararlı bulunan besinleri hayatından çıkaran insalar 3 hafta içerisinde ciddi iyileşme göstermişlerdir.

 Sadece zararlı besinlerden uzak durarak hastalıkların iyileşme oranları ise şu şekildedir; 

 > Gaz ve Şişkinlik % 91

 > Mide sorunları % 90

 > Genel ağrılar % 88

 > Romatizma % 74

 > Ürtiker, Kaşıntı % 84

 > Kolit % 88

 > Kronik yorgunluk % 87

Dünya Sağlık Örgütünün (WHO) araştırmasına göre, nüfusun % 45-60'ında gıda intoleransı bulunmaktadır (WHO, haziran 2006). Gıda intolerans belirtileri, gıda intolerans belirtileri alerjiye göre çok daha yavaş ortaya çıkar  ve uzun süreli devam eder. Gıda intoleransının sebep olduğu sağlık problemleri genellikle başka hastalıkların belirtilerine benzer. Bu nedenle teşhisi sadece güvenilir bir GIDA İNTOLERANS TESTİ ile mümkündür.

GIDA İNTOLERANS SEMPTOMLARI NELERDİR ? OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ...

4193

UZMANINA SORUN

Lütfen Mesajınızı İletmek İçin Aşağıdaki Formu Doldurunuz.

5 + 12 = ?

ABONE OL

Error : Please select some lists in your AcyMailing module configuration for the field "Automatically subscribe to" and make sure the selected lists are enabled

BİZE ULAŞIN

mapGöktürk Merkez Mah. Çeşmebaşı Cad. Vildan Apt. No: 15 D:5 Eyüp - İstanbul

map0212 288 08 18

BİZİ TAKİP EDİN